Nové kurzy JSF

publikováno: 15.2.2014

Začal jsem nabízet kurz JSF a kurz Java EE: JSF + EJB. Spousta lidí mě zná jako odpůrce některých částí Java EE, tak mohou být překvapeni a ani bych se nedivil :-) Prakticky je to tak, že jsem před lety měl hodně špatnou zkušenost s EJB 2 a JSF 1 (jako většina lidí, co s těmito verzemi museli pracovat).

EJB 3.x ale už není špatné (i když oproti Springu je stále neflexibilní a neuvěřitelně omezující ... ale už se to dá).

JSF 2.x už také (zejména ve spojení např. s PrimeFaces) není ta hrůza a XML konfigurace je zapotřebí maximálně na internacionalizaci a pár dalších drobností, vše ostatní se řeší přes anotace. Jenom je potřeba si dát pozor na správnou architekturu aplikace a musíte být opatrní v tom, co používat / nepoužívat, jinak dokáže být neuvěřitelně neefektivní. Taky je v současnosti možné aplikaci, která používá JSF lehce nasadit na Apache Tomcat / Jetty. V budoucnosti - Java EE 8 nebo Java EE 9 to ale může být složitější, protože vývoj JSF směřuje k závislosti na CDI a to sice mimo aplikační servery (například JBoss, WebLogic, WebSphere) rozchodit lze, ale dá to více práce ... ale zase v budoucnosti i to se může změnit.