Tomcat 7 + Java 7

publikováno: 31.1.2013

Blíží se EOL (End of Life) pro Java 6. Apache Tomcat, nejpoužívanější webový kontejner ale v současné sedmičkové verzi oficiálně podporuje pouze Java 6. Co s tím?

Máme vcelku několik možnosti, buď se stále držet vývoje na Java 6, což může být časem problematické z bezpečnostního hlediska,  provést upgrade na Java 7, koupit si komerční support od Oracle nebo počkat na Tomcat 8:

• Držet vývoj na Java 6: Nejjednodušší než někdo přijde na nějakou díru v Javě. Přestože o chybách v Javě slyšíme každou chvíli, tak tyto chyby se obvykle týkají appletů a celkově Javě na klientovi. Na serveru takové situace moc často nenastávají. Navíc stávající Tomcat 7 bude tvůrci podporován ještě dva až tři roky.
  • Upgrade na Java 7: Nikdo vám nezaručí že to bude fungovat, ale u svých projektů jsem to provedl a všechny fungují bez jakékoli změny. Podstatné je, abyste si pohlídali verzi Javy na které vyvíjíte a verzi Javy, na které bude aplikace ve finále na serveru běžet (jinak se setkáte s chybou "unsupported major .minor version 51.0"). A vše přetestovat.
  • Komerční podpora od Oracle: Pro menší společnosti a jednotlivce zdaleka nejdražší varianta, ale pro spoustu větších společností naopak nejlevnější.
  • Počkat na Tomcat 8: V druhé polovině tohoto roku by měl vyjít Tomcat 8, který bude vyžadovat Java 7. Toto řešení může mít jiný zádrhel: Tomcat 8 bude implementovat Java EE 7. Aplikace naprogramované podle starší specifikace Java EE by samozřejmě měly fungovat, ale nějaký zádrhel se tam samozřejmě vyskytnout může. Navíc mám zkušenosti, že prvních pár měsíců je vhodné se nejnovější verzi Tomcatu vyhnout, protože aktualizace v té době vycházejí jak na běžícím páse, což znamená, že má v sobě děr jako cedník.

Další informace naleznete v TomcatExpert blogu, nebo na Tomcat školení.