Kontaktní osoba:
Ing. Jiří Pinkas
Mobil: +420 774 912 047
info

Informace: Java EE

literatura školení

Java logo Webové aplikace je možné vytvořit na celé řadě platforem jako je PHP, .NET a samozřejmě Java. Webové aplikace v Javě se tvoří na platformě Java EE (Java Enterprise Edition), což je nadstavba nad Java SE (Java Standard Edition), ale netvoří se v ní "klasické" GUI aplikace, ale webové aplikace.


Dříve se Java EE nazývala J2EE (Java 2 Platform, Enterprise Edition) - do verze 1.4. Aktuální verze je Java EE 6 a vyšla 10.12.2009, brzy vyjde Java EE 7 (plánované vydání je v dubnu 2013).

Java EE je definovaná řadou specifikací. Pro tvorbu webových stránek jsou základem dvě specifikace: Servlety a JSP (JavaServer Pages). Z dalších specifikací je nutné zmínit JSF (JavaServer Faces), EJB (Enterprise Java Beans) nebo JPA (Java Persistence API).

Framework Spring logo

V praxi se v jednom projektu nepoužívají všechny existující specifikace a některé se dokonce nahrazují jinými open source frameworky (například místo EJB se obvykle používá Framework Spring).


Tomcat logo

Aby bylo možné webovou aplikaci spustit, je nutné vytvořit WAR soubor (Web application ARchive). Tento soubor se oproti JAR souboru nespouští jako stand-alone aplikace, ale k běhu je nutné ho nasadit na Java EE server. Takových serverů existuje celá řada (IBM WebSphere, Oracle WebLogic, Oracle GlassFish, Apache Tomcat, Jetty a další).

Webová aplikace komunikuje s klientem prostřednictvím HTTP protokolu a posílá mu HTML, obrázky, CSS a JavaScript. Klientem je obvykle webový prohlížeč. Jak do toho celého zapadá Java? Ta je na serveru a obvykle má na starosti získání dat z databáze a vytvoření výstupu, který se posílá klientovi. Klient nemá tušení, že se Java na serveru vůbec nějak použila. Díky tomu je možné webové aplikace naprogramované v Javě používat i v tabletech a mobilech, které mají webový prohlížeč.

Request Response

Java EE se používá v celé řadě webových aplikací zejména uvnitř intranetu firem. Téměř každá větší firma má uvnitř ve svém intranetu webové aplikace naprogramované v Javě.comments powered by Disqus


Reference

ASSIST spol. s r.o.

" Školení nemám co vytknout. Po obsahové stránce na jedničku. Srozumitelný a poutavý výklad doplněný o spoustu rad vycházející z praxe. Atmosféra na školeni byla naprosto skvělá. Daří se ti navodit " podrobnosti ...

Jan

Česká Pojišťovna a.s.

" Velice se mi líbilo že lektor byl profesionál v oboru a do školení přinášel praktické příklady a svoje poznatky. Líbilo se mi, že když měl někdo ze školení připomínky, vždy " podrobnosti ...

Jaroslav

Shimano Czech Republic, s.r.o.

" Líbila se mi struktura školení. Prvně pochopit jak to všechno funguje, pak jednoduchý příklad a pak nabalovaní dalších funkcí + vysvětlení všech dotazů (možná i hloupých :o)) " podrobnosti ...

Jan


Novinky

OpenSlava 2017

Konference OpenSlava se bude konat v Bratislavě 5 - 6. října 2017 více ...

Dvoudenní školení Docker

Školení Docker povyrostlo na dvoudenní školení. více ...

Nové datum vydání Java 9: 21.9.2017

Mark Reinhold aktualizoval datum GA (General Availability) Java 9 na 21.9.2017. více ...

Juergen Hoeller v Brně (jeden z autorů Spring frameworku)! 15.3.2017

15.3.2017, 18:00, Brno, Smetanova 19. Nutná rezervace místa! více ...

Bilance Java školení 2016

Co se mi (ne)povedlo v roce 2016 a plány na rok 2017 více ...

Oracle se prý v roce 2017 zaměří na vynucení Java licencí a pokutování zákazníků

Jak nedostat od Oracle pokutu za komerční použití Javy? více ...