Kontaktní osoba:
Ing. Jiří Pinkas
Mobil: +420 774 912 047
info

Informace: Java EE

literatura školení

Java logo Webové aplikace je možné vytvořit na celé řadě platforem jako je PHP, .NET a samozřejmě Java. Webové aplikace v Javě se tvoří na platformě Java EE (Java Enterprise Edition), což je nadstavba nad Java SE (Java Standard Edition), ale netvoří se v ní "klasické" GUI aplikace, ale webové aplikace.


Dříve se Java EE nazývala J2EE (Java 2 Platform, Enterprise Edition) - do verze 1.4. Aktuální verze je Java EE 6 a vyšla 10.12.2009, brzy vyjde Java EE 7 (plánované vydání je v dubnu 2013).

Java EE je definovaná řadou specifikací. Pro tvorbu webových stránek jsou základem dvě specifikace: Servlety a JSP (JavaServer Pages). Z dalších specifikací je nutné zmínit JSF (JavaServer Faces), EJB (Enterprise Java Beans) nebo JPA (Java Persistence API).

Framework Spring logo

V praxi se v jednom projektu nepoužívají všechny existující specifikace a některé se dokonce nahrazují jinými open source frameworky (například místo EJB se obvykle používá Framework Spring).


Tomcat logo

Aby bylo možné webovou aplikaci spustit, je nutné vytvořit WAR soubor (Web application ARchive). Tento soubor se oproti JAR souboru nespouští jako stand-alone aplikace, ale k běhu je nutné ho nasadit na Java EE server. Takových serverů existuje celá řada (IBM WebSphere, Oracle WebLogic, Oracle GlassFish, Apache Tomcat, Jetty a další).

Webová aplikace komunikuje s klientem prostřednictvím HTTP protokolu a posílá mu HTML, obrázky, CSS a JavaScript. Klientem je obvykle webový prohlížeč. Jak do toho celého zapadá Java? Ta je na serveru a obvykle má na starosti získání dat z databáze a vytvoření výstupu, který se posílá klientovi. Klient nemá tušení, že se Java na serveru vůbec nějak použila. Díky tomu je možné webové aplikace naprogramované v Javě používat i v tabletech a mobilech, které mají webový prohlížeč.

Request Response

Java EE se používá v celé řadě webových aplikací zejména uvnitř intranetu firem. Téměř každá větší firma má uvnitř ve svém intranetu webové aplikace naprogramované v Javě.comments powered by Disqus


Reference

" Co dodat? Byl to super kurz. Pěkné pochopitelné příklady k vybrané problematice. Rychlost školitele optimální, vše se dalo pěkně stíhat. Pokud účastníkk nevěděl nebo udělal chybu a nevěděl, tak školitel " podrobnosti ...

Michal

" S kurzem jsem byl maximálně spokojen. Na přednášejícím bylo vidět, že ví o čem mluví a dokázal zaujmout, i v případě neporozumění ochotně pomohl a danému člověku problém osvětlil. Rozhodně " podrobnosti ...

Josef

Embedit

" Java kurz byl pro mě velmi přínosný. Jiří je skvělý školitel, který dělá přesně to, co ho baví a na přístupu to bylo každý den velmi znát. Školení bych doporučil " podrobnosti ...

Filip


Novinky

Dvoudenní školení Docker

Školení Docker povyrostlo na dvoudenní školení. více ...

Nové datum vydání Java 9: 21.9.2017

Mark Reinhold aktualizoval datum GA (General Availability) Java 9 na 21.9.2017. více ...

Juergen Hoeller v Brně (jeden z autorů Spring frameworku)! 15.3.2017

15.3.2017, 18:00, Brno, Smetanova 19. Nutná rezervace místa! více ...

Bilance Java školení 2016

Co se mi (ne)povedlo v roce 2016 a plány na rok 2017 více ...

Oracle se prý v roce 2017 zaměří na vynucení Java licencí a pokutování zákazníků

Jak nedostat od Oracle pokutu za komerční použití Javy? více ...

Java DB (Derby) a Visual VM nebudou součástí Java JDK 9

Změny v Java JDK 9 více ...