Kontaktní osoba:
Ing. Jiří Pinkas
Mobil: +420 774 912 047
info

Informace: Programovací jazyk Java

literatura školení

Java logo Java vznikla v roce 1995 ve společnosti Sun Microsystems, kterou v roce 2009 pohltil Oracle. Syntaxe programovacího jazyka Java vychází z jazyků C a C++, ale je jednodušší a není to tolik nízkoúrovňový (low-level) jazyk.

Java je obecný programovací jazyk, který je ze své podstaty objektový, multivláknový a nezávislý na platformě. Je navržen tak, aby programátoři mohli programovat stylem "write once, run everywhere", což znamená, že kód, který je zkompilován na jedné platformě nemusí být rekompilován na jiné platformě, aby ho bylo možné spustit. Díky tomu je možné například vyvíjet aplikaci na OS Windows a poté ji jednoduše spouštět na OS Linux.

Princip kompilace a běhu Java aplikace

Java je aktuálně nejpoužívanější programovací jazyk na světě. Od roku 2007 je Java plně open-source s licencí, která je velice přívětivá k programátorům komerčního software. Java není jenom programovací jazyk sám o sobě, ale také se zároveň jedná o platformu, kterou spojuje použití programovacího jazyka Java. Součástí ekosystému Java platformy jsou například produkty od společností IBM, RedHat, Google, Oracle, VMWare a nadací Eclipse Foundation a Apache Foundation.


Porovnání nejpopulárnějších programovacích jazyků na trhu práce (v USA, v ČR obdobná statistika neexistuje, ale bude to velice podobné):


Porovnání nejpopulárnějších programovacích jazyků na trhu práce

Pro běh Java aplikací je nutné mít nainstalovanou Java Runtime Environment (JRE). Pro vývoj aplikací je nutné nainstalovat Java Development Kit (JDK), která obsahuje JRE a další nástroje pro vývoj Java aplikací.

Pro vývoj Java aplikací stačí Poznámkový blok, ale v dnešní době by tak nikdo neprogramoval. V praxi se používají integrovaná vývojová prostředí (IDE), ze kterých je nejpoužívanější Eclipse IDE. Z ostatních prostředí je nutné zmínit NetBeans IDE, jenž má kořeny v České republice a IntelliJ Idea, což je jedno z mála placených vývojových prostředí.


Porovnání nejpopulárnějších vývojových prostředí pro Javu (v USA, v ČR obdobná statistika neexistuje, ale bude to velice podobné):


Porovnání nejpopulárnějších vývojových prostředí pro Javu

Pomocí Javy je možné programovat klasické aplikace (Java SE), webové aplikace (Java EE, Java FX) a mobilní aplikace (Java ME, Android).

Z výše uvedeného je patrné, že Java je velice perspektivní, dynamicky se rozvíjející jazyk, který naleznete úplně všude, od Vaší kapsy s mobilním telefonem, přes vnitrofiremní prostředí - všechny banky a telekomunikační společnosti (T-Mobile, O2, Vodafone) mají aplikace postavené na Javě - až po veřejné servery, na kterých běží nejpoužívanější webové aplikace na internetu.comments powered by Disqus


Reference

" Co dodat? Byl to super kurz. Pěkné pochopitelné příklady k vybrané problematice. Rychlost školitele optimální, vše se dalo pěkně stíhat. Pokud účastník nevěděl nebo udělal chybu a nevěděl, tak školitel " podrobnosti ...

Michal

" S kurzem jsem byl maximálně spokojen. Na přednášejícím bylo vidět, že ví o čem mluví a dokázal zaujmout, i v případě neporozumění ochotně pomohl a danému člověku problém osvětlil. Rozhodně " podrobnosti ...

Josef

Embedit

" Java kurz byl pro mě velmi přínosný. Jiří je skvělý školitel, který dělá přesně to, co ho baví a na přístupu to bylo každý den velmi znát. Školení bych doporučil " podrobnosti ...

Filip


Novinky

OpenSlava 2017

Konference OpenSlava se bude konat v Bratislavě 5 - 6. října 2017 více ...

Dvoudenní školení Docker

Školení Docker povyrostlo na dvoudenní školení. více ...

Nové datum vydání Java 9: 21.9.2017

Mark Reinhold aktualizoval datum GA (General Availability) Java 9 na 21.9.2017. více ...

Juergen Hoeller v Brně (jeden z autorů Spring frameworku)! 15.3.2017

15.3.2017, 18:00, Brno, Smetanova 19. Nutná rezervace místa! více ...

Bilance Java školení 2016

Co se mi (ne)povedlo v roce 2016 a plány na rok 2017 více ...

Oracle se prý v roce 2017 zaměří na vynucení Java licencí a pokutování zákazníků

Jak nedostat od Oracle pokutu za komerční použití Javy? více ...