Související novinky

publikováno: 28.5.2013

Na mých webech Java a SQL školení jsem přidal u všech novinek a doporučené literatury odkazy na související novinky:

Související novinky

Tyto novinky se vypočítávají dynamicky na základě několika kritérií, z nichž jedno je podobnost textů a klíčových slov příslušných novinek. K výpočtu jsem použil níže uvedený algoritmus, který vrací číslo v intervalu 0 až 1, přičemž nula znamená, že dva texty spolu vůbec nesouvisí a jednička znamená, že jsou na 100% shodné:

public class DocumentVector {

private Map<String, Integer> wordMap = new HashMap<String, Integer>();
private void incCount(String word) {
Integer oldCount = wordMap.get(word);
wordMap.put(word, oldCount == null ? 1 : oldCount + 1);
private double getCosineSimilarityWith(DocumentVector otherVector) {
double innerProduct = 0;
for (String w : this.wordMap.keySet()) {
innerProduct += this.getCount(w) * otherVector.getCount(w);
return innerProduct / (this.getNorm() * otherVector.getNorm());
private double getNorm() {
double sum = 0;
for (Integer count : wordMap.values()) {
sum += count * count;
return Math.sqrt(sum);
private int getCount(String word) {
return wordMap.containsKey(word) ? wordMap.get(word) : 0;
}
public static double calcSimilarity(String doc1, String doc2) { DocumentVector v1 = new DocumentVector();
for (String w : doc1.split("[^a-zA-Z]+")) {
v1.incCount(w);
} DocumentVector v2 = new DocumentVector();
for (String w : doc2.split("[^a-zA-Z]+")) {
v2.incCount(w);
} return v1.getCosineSimilarityWith(v2);
}
public static void main(String[] args) {
String doc1 = "maven, dependency, plugin, shade";
String doc2 = "kurz maven, školení maven, apache maven"; System.out.println("Similarity = " + calcSimilarity(doc1, doc2));
} }

A pak že je programování jenom o tom dostat data z / do databáze ... NENÍ!!! :)