!!! Od 1.6.2022 nastupuji do Komerční banky tvořit novou digitální banku. Školení se nechci úplně vzdávat, v současnosti přemýšlím nad tím, jak alespoň pár školení za rok uskutečnit. Pokud by mi někdo se školeními chtěl pomoci, tak se mi ozvěte. Na JavaDays opět budu, to si nenechám ujít :-) Teď budu mít v KB hodně práce než si všechno sedne, ale jakmile to nastane, tak hned budu přemýšlet nad tím, jak alespoň pár školení za rok uskutečnit, protože je hromada lidí, které bych opět strašně moc rád viděl a považuji je za přátele. Časem (nejspíš v příštích pár měsících) vytvořím nový blog na separátní doméně a novinky Java a SQL školení dále rozšiřovat nebudu. Pokud se něco změní, tak to dám včas vědět zde na webu a na blogu. !!!

Bilance Java školení 2019

publikováno: 19.2.2020

Tradiční bilancování jsem si nechal až na teď, kdy mám víc věcí co sem můžu napsat. Btw. předchozí rok je zde.

Co se mi povedlo:

 • Temný vzhled javalibs, hromada optimalizací tak, aby byl web ještě rychlejší.
 • Vylepšený jsitemapgenerator (a už mám několik dalších nápadů co bych chtěl implementovat / vylepšit). Kdo by to byl řekl, že práce se sitemapou může být tak zajímavá? :-)))
 • Podařilo se mi vychytat chov rybiček a právě zakládám čtvrté akvárko a inspiroval jsem bráchu a bratránka k tomu samému :-))) Samozřejmě ale, že jsem stále IŤák, takže jsem naprogramoval kompletní řízení akvária (teplo, světlo), hlídání teploty vody a generování grafů / alertů když se něco chová jinak než by mělo. A vše směřuje k využití Machine Learning pro dokonalé řízení akvárka :-))) (a v létě chlazení a ještě kamera + live feed tak, abych se mohl na školení podívat, jak se doma daří rybičkám). Dost jsem si při tom pohrál s Arduinem / ESP32 a teď rozšiřuji webovou aplikaci co to všechno řídí.
 • Kompletně jsem se všemi projekty přešel na Gitlab (a extenzivně používám Gitlab CI + Docker). Jestli ho časem zpoplatní, tak budu hodně smutný, protože jsem na něm teď hodně závislý (a je to super) :-)
 • Vypsal jsem hromadu nových školení a ještě pár jich vypíšu, na druhou stranu hromadu starých školení jsem přestal nabízet. Můj technologický stack sice má v základu Spring Boot stejně jako X let nazpátek, ale výrazně se posunuly způsoby programování a různé nadstavby. Poslední rok jsem hodně času věnoval perf. tuningu práce s databází, monitoringu microservices pomocí Micrometer, Prometheus, analýzou logů pomocí ELK stacku a začal jsem si víc hrát s GraalVM, AWS Lambda & Spring Function a GraphQL a je na čase tyto zkušenosti předat dál na školení.
 • Koupil jsem starý dům v Hradci Králové a půl roku jsem každý víkend trávil jeho vyklízením a likvidováním přerostlé vegetace a starých a nemocných stromů. Vypadá to, že to bude vděčné téma na několik ročních bilancí.

Co se mi nepovedlo:

 • Celý minulý rok jsem se věnoval z 50% školení a z 50% jsem makal na zajímavém projektu, jehož konec je ale v současnosti v nedohlednu a stále mi dělá problémy při plánování školení :-(
 • Na JavaDays jsem měl přednášku na téma "Java Performance Tuning", bohužel nebyla přijata tak pozitivně jak jsem doufal (bylo v ní do devadesáti minut zkomprimované to, čím obyčejně na školení Perf. Tuning trávíme dva dny a v retrospektivě si myslím, že jsem to měl pojmout jinak a výrazně zkrátit). :-(
 • Moje práce s AWS by se dala charakterizovat podtitulem Hobita: "Cesta tam a zase zpátky". Ale na druhou stranu jsem se na tom naučil hromadu věcí (ale kreditka utrpěla).
 • Sen o finanční nezávislosti díky Bitcoinu se rozplynul, ale od začátku jsem do toho nevkládal moc nadějí, tak mě to tolik nebolí.
 • Na javalibs jsem musel odstranit javadocy, protože to žralo moc místa v databázi a musel bych přikupovat RAMku na Wedosu a vzhledem k tomu, že to je non-profit projekt, tak by mě asi manželka nepochválila (ale i tak jsem k tomu musel přikoupit pár nových disků aby se tam všechno vešlo).
 • Zase jsem přibral :-( Už mám přibírání plné zuby, tak to musí jít dolů. Tak jsem zvědavý jak na tom budu za rok až si tuhle větu přečtu. :-)))

Reference

Školení mi pomohlo ujasnit si jak má správně probíhat testování kódu, představilo užitečné knihovny a nástroje. Vše bylo podáno zábavnou formou, takže nebyl problém udržet pozornost. Navíc byl výhodou dostatek

Certicon
David

Jedno z nejlepších školení za poslední roky. Kromě seznámení se Springem apod. mě velmi příjemně překvapila hluboká znalost probírané látky a schopnost ji srozumitelně vysvětlit v případě ad hoc dotazů.

Jaroslav

Přestože jsem Cčkař, tak jsem se na školení JUnit dozvěděl nové věci. Zejména co se týče metodiky jednotkového testování a některých odborných termínů.

Retia
Jaromír


Novinky

6.6.2022: JFR (Java Flight Recorder) & Java 17

16.4.2022: Docker Desktop & High CPU usage

5.4.2022: Spring4Shell 0-day vulnerability