!!! Od 1.6.2022 nastupuji do Komerční banky tvořit novou digitální banku. Školení se nechci úplně vzdávat, v současnosti přemýšlím nad tím, jak alespoň pár školení za rok uskutečnit. Pokud by mi někdo se školeními chtěl pomoci, tak se mi ozvěte. Na JavaDays opět budu, to si nenechám ujít :-) Teď budu mít v KB hodně práce než si všechno sedne, ale jakmile to nastane, tak hned budu přemýšlet nad tím, jak alespoň pár školení za rok uskutečnit, protože je hromada lidí, které bych opět strašně moc rád viděl a považuji je za přátele. Časem (nejspíš v příštích pár měsících) vytvořím nový blog na separátní doméně a novinky Java a SQL školení dále rozšiřovat nebudu. Pokud se něco změní, tak to dám včas vědět zde na webu a na blogu. !!!

Java Technology & JVM Ecosystem Report

publikováno: 7.2.2020

Zajímavých statistik není nikdy dost, zde jsou dvě nejnovější:

Zajímavosti podle mě:

  • V reportu od SNYK je, že hodně lidí používá Oracle JDK a že platí za support. To dle mých pozorování není pravda, hodně lidí je ještě na poslední Oracle JDK verzi co byla zdarma a také je řada lidí, co ještě nezjistili, že se změnilo licencování.
  • Kotlin je aktuálně populárnější než Scala. To je pravda, ale stále se používá výrazně méně než Java a stále může za pár let zmizet ze scény a může být nahrazen jiným "hot" jazykem, jako se to stalo v minulosti už několikrát.
  • Většina firem stále zůstává na Java 8. To upřímně nechápu, v 90% případů není přechod na Java 11 nic děsivého.
  • Spring & Spring Boot & Tomcat & IntelliJ Idea & JAR deployment jsou mainstream, to není žádné překvapení
  • V jedné oblasti je škoda, že reporty vyplňují i lidé, co tvoří mobilní aplikace. Ti totiž používají výhradně Gradle a tak je problém zjistit, jak hodně se používá Maven vs. Gradle. U mých statistik na javalibs to s Gradle pro ne-androidí vývoj nevypadá tak růžově: https://javalibs.com/charts/github

Reference

Školení mi pomohlo ujasnit si jak má správně probíhat testování kódu, představilo užitečné knihovny a nástroje. Vše bylo podáno zábavnou formou, takže nebyl problém udržet pozornost. Navíc byl výhodou dostatek

Certicon
David

Jedno z nejlepších školení za poslední roky. Kromě seznámení se Springem apod. mě velmi příjemně překvapila hluboká znalost probírané látky a schopnost ji srozumitelně vysvětlit v případě ad hoc dotazů.

Jaroslav

Přestože jsem Cčkař, tak jsem se na školení JUnit dozvěděl nové věci. Zejména co se týče metodiky jednotkového testování a některých odborných termínů.

Retia
Jaromír


Novinky

6.6.2022: JFR (Java Flight Recorder) & Java 17

16.4.2022: Docker Desktop & High CPU usage

5.4.2022: Spring4Shell 0-day vulnerability