!!! Od 1.6.2022 jsem nedostupný pro školení. Od té doby budu tvořit novou digitální banku v Komerční bance (a hrát si tam se Spring Boot, Docker, Kubernetes & Apache Kafka). Pokud by měl někdo zájem pokračovat ve školeních po mě, tak se mi ozvěte. Pokud by si někdo chtěl hrát s moderními technologiemi a pracovat v KB, tak se mi taky ozvěte :-) Na JavaDays (snad) opět budu, to si nenechám ujít :-) Letos (2022) očekávám, že budu mít v KB hodně práce než si všechno sedne. Přemýšlím, že bych v příštím roce uspořádal buď pár školení (zejména pro mé stálé a věrné zákazníky), anebo bych vytvořil nějakou novou konferenci nebo vymyslím nějaký jiný formát, protože je hromada lidí, které bych opět strašně moc rád viděl a považuji je za přátele. Časem (nejspíš v příštích pár měsících) vytvořím nový blog na separátní doméně a novinky Java a SQL školení dále rozšiřovat nebudu Je možné že se ke školením časem vrátím (nikdy neříkej nikdy), ale aktuálně budu kopat za tým KB :-) Pokud se něco změní, tak to dám včas vědět zde na webu a na blogu. !!!

OpenJ9 praktické zkušenosti

publikováno: 1.6.2020

Několik měsíců na serverech exkluzivně používám OpenJ9 JDK a chtěl bych se podělit o pár postřehů. Poznámka: Nejedná se o vyčerpávající statistiku, jsou to jenom postřehy z mých osmi serverů:

  • Při změně Hotspot -> OpenJ9 jsem si všiml dvou věcí:
    1. Aplikace na OpenJ9 "žere" o cca. 50% - 60% méně RAM.
    2. Ve výchozím nastavení OpenJ9 stouplo zatížení CPU několikanásobně (Hotspot aplikace měly dohromady load 0.6, OpenJ9 ve výchozím nastavení způsobila load 2 - 6.
  • Pak jsem přidal tento JVM flag (specifický pro OpenJ9): -Xtune:virtualized a zatížení CPU kleslo na 0.2 (což je výrazně méně než bylo na Hotspotu).
  • Takže nakonec win-win situace. Load se snížil z 0.6 na 0.2 a použití RAM se snížilo o 50 - 60%.
  • Poznámka: Throughput aplikace se o malinko snížil, ale bylo to jenom o pár procent a s tím se dá žít :-)

Můj setup:

Aplikace běží v dockeru, Docker image buildí JIB a v <configuration> JIBu mám:

<container>
<jvmFlags>
<jvmFlag>-Djava.security.egd=file:/dev/./urandom</jvmFlag>
<jvmFlag>-Duser.timezone=Europe/Prague</jvmFlag>
<jvmFlag>-Xtune:virtualized</jvmFlag>
</jvmFlags>
</container>

A používám tuto image:

<from>
<image>adoptopenjdk/openjdk11-openj9:alpine-jre</image>
</from>

Reference

Školení mi pomohlo ujasnit si jak má správně probíhat testování kódu, představilo užitečné knihovny a nástroje. Vše bylo podáno zábavnou formou, takže nebyl problém udržet pozornost. Navíc byl výhodou dostatek

Certicon
David

Jedno z nejlepších školení za poslední roky. Kromě seznámení se Springem apod. mě velmi příjemně překvapila hluboká znalost probírané látky a schopnost ji srozumitelně vysvětlit v případě ad hoc dotazů.

Jaroslav

Přestože jsem Cčkař, tak jsem se na školení JUnit dozvěděl nové věci. Zejména co se týče metodiky jednotkového testování a některých odborných termínů.

Retia
Jaromír


Novinky

16.4.2022: Docker Desktop & High CPU usage

5.4.2022: Spring4Shell 0-day vulnerability

30.3.2022: Online důchodová kalkulačka
Do důchodu daleko, ale je dobré vědět co nás bude čekat a mít v dokumentech pořádek.