Oracle se prý v roce 2017 zaměří na vynucení Java licencí a pokutování zákazníků

publikováno: 18.12.2016

V pátek vyšel naprosto tragicky napsaný článek na The Register s titulkem "Oracle finally targets Java non-payers" a podtitulkem "Thought Java was "free"? Think again (and you owe us $$$)": http://www.theregister.co.uk/2016/12/16/oracle_targets_java_users_non_compliance/ Autor tradičně nemá sebemenší tušení co je Java a míchá všechno dohromady. ALE:

Je dost možné, že v roce 2017 Oracle začne vynucovat licence a začne pokutovat. To samé dělá u své databáze, tak to není až tak překvapivé. Nicméně čeho se to vlastně týká? Pokud používáte Open JDK, pak můžete být v klidu. Pokud používáte Oracle JDK, pak by bylo fajn se podívat co máte na produkci zapnuté. Ve výchozím nastavení je vše zdarma.

Co je v Oracle JDK placené:

• Java Flight Recorder (NESMÍ být při startu aplikace zapnuté přepínače XX:+UnlockCommercialFeatures a XX:+FlightRecorder)
  • JRE Usage Tracking (NESMÍ existovat soubor [jre]/lib/management/usagetracker.properties)

Dále je placené (ale není součástí Oracle JDK): Snad vše co má v názvu JRockit, Java Advanced Management Console, MSI Enterprise JRE Installer a možná další věci. EDIT: Java Mission Control BEZ Flight Recorder je zdarma: https://docs.oracle.com/javase/8/docs/technotes/guides/troubleshoot/tooldescr002.html

Zajímavé komentáře k tomuto tématu: