!!! Od 1.6.2022 jsem nedostupný pro školení. Od té doby budu tvořit novou digitální banku v Komerční bance (a hrát si tam se Spring Boot, Docker, Kubernetes & Apache Kafka). Pokud by měl někdo zájem pokračovat ve školeních po mě, tak se mi ozvěte. Pokud by si někdo chtěl hrát s moderními technologiemi a pracovat v KB, tak se mi taky ozvěte :-) Na JavaDays (snad) opět budu, to si nenechám ujít :-) Letos (2022) očekávám, že budu mít v KB hodně práce než si všechno sedne. Přemýšlím, že bych v příštím roce uspořádal buď pár školení (zejména pro mé stálé a věrné zákazníky), anebo bych vytvořil nějakou novou konferenci nebo vymyslím nějaký jiný formát, protože je hromada lidí, které bych opět strašně moc rád viděl a považuji je za přátele. Časem (nejspíš v příštích pár měsících) vytvořím nový blog na separátní doméně a novinky Java a SQL školení dále rozšiřovat nebudu Je možné že se ke školením časem vrátím (nikdy neříkej nikdy), ale aktuálně budu kopat za tým KB :-) Pokud se něco změní, tak to dám včas vědět zde na webu a na blogu. !!!

Spring Boot 2.3 & Docker

publikováno: 30.1.2020

Ve Spring Boot 2.3 KONEČNĚ bude prvotřídní podpora pro Docker:

První novinkou je nový goal spring boot maven pluginu: "build-image", na první pohled si ale nejsem jistý jestli ho využiji, protože pro stejnou činnost již používám JIB nebo custom Dockerfile. 

 

Druhá novinka je ale o to zajímavější, konečně je totiž možné nativně vytvořit tzv. layered JAR. Když se provádí build image, tak se buildí všechny vrstvy od poslední změněné vrstvy. A pak se na registry posílají jednotlivé vrstvy. Když se celá aplikace zabalí do JAR souboru, tak tam je nejenom kód naší aplikace, ale i knihovny, které se ale moc často nemění a ideální by bylo, kdyby byly ve vyšší vrstvě tak, aby se nemusely neustále přenášet přes síť. Dříve se ručně rozbalil JAR soubor a správně se nastavilo pořadí vrstev. Příklad. Nebo to také umí JIB. Nyní je to ale výrazně jednodušší pro custom Dockerfile soubory.

Reference

Školení mi pomohlo ujasnit si jak má správně probíhat testování kódu, představilo užitečné knihovny a nástroje. Vše bylo podáno zábavnou formou, takže nebyl problém udržet pozornost. Navíc byl výhodou dostatek

Certicon
David

Jedno z nejlepších školení za poslední roky. Kromě seznámení se Springem apod. mě velmi příjemně překvapila hluboká znalost probírané látky a schopnost ji srozumitelně vysvětlit v případě ad hoc dotazů.

Jaroslav

Přestože jsem Cčkař, tak jsem se na školení JUnit dozvěděl nové věci. Zejména co se týče metodiky jednotkového testování a některých odborných termínů.

Retia
Jaromír


Novinky

16.4.2022: Docker Desktop & High CPU usage

5.4.2022: Spring4Shell 0-day vulnerability

30.3.2022: Online důchodová kalkulačka
Do důchodu daleko, ale je dobré vědět co nás bude čekat a mít v dokumentech pořádek.