!!! Od 1.6.2022 nastupuji do Komerční banky tvořit novou digitální banku. Školení se nechci úplně vzdávat, v současnosti přemýšlím nad tím, jak alespoň pár školení za rok uskutečnit. Pokud by mi někdo se školeními chtěl pomoci, tak se mi ozvěte. Na JavaDays opět budu, to si nenechám ujít :-) Teď budu mít v KB hodně práce než si všechno sedne, ale jakmile to nastane, tak hned budu přemýšlet nad tím, jak alespoň pár školení za rok uskutečnit, protože je hromada lidí, které bych opět strašně moc rád viděl a považuji je za přátele. Časem (nejspíš v příštích pár měsících) vytvořím nový blog na separátní doméně a novinky Java a SQL školení dále rozšiřovat nebudu. Pokud se něco změní, tak to dám včas vědět zde na webu a na blogu. !!!

WSL 2 (Ubuntu) tipy a triky

publikováno: 17.12.2020

Právě přecházím z CMDER na WSL 2 (Ubuntu) a chtěl bych se podělit o pár triků (kdyžtak časem budu tento list aktualizovat):

  • Aby se v Total Commanderu spustilo Ubuntu v aktuálním adresáři, tak se napíše "ubuntu run"
  • Abych si to zjednodušil a nemusel to neustále psát, tak jsem vytvořil soubor "u.cmd", do kterého jsem tento příkaz napsal (bez uvozovek), cestu do adresáře kde se nachází jsem dal do Windows Path a tak jenom napíšu "u" a ENTER a spustí se "ubuntu run"
  • Když se otevře terminál, tak se zobrazí celá cesta k aktuálnímu adresáři (a ta je velice často zbytečně dlouhá). To se dá změnit tím, že se v souboru ~/.bashrc najde "\w" a nahradí se "\W" a bude se zobrazovat pouze název aktuálního adresáře, nikoli celá cesta:
  • Pro nainstalování Javy a Mavenu / Gradle je nejlepší použít SDKMAN!
  • U Dockeru abyste nemuseli psát "sudo docker", tak proveďte:
  • Vytvořil jsem ~/.m2/settings.xml a nastavil jsem umístění localRepository na adresář ve Windows (v mém případě "/mnt/c/Users/jirka/.m2/repository") aby to bylo na jednom místě
  • Trochu mě překvapilo, že když jsem zavolal "code ." pro otevření VS Code, tak se automaticky bez jakéhokoli ptaní nainstaloval VS Code server do Ubuntu a pak se normálně otevřelo VS Code ve Windows.

Reference

Školení mi pomohlo ujasnit si jak má správně probíhat testování kódu, představilo užitečné knihovny a nástroje. Vše bylo podáno zábavnou formou, takže nebyl problém udržet pozornost. Navíc byl výhodou dostatek

Certicon
David

Jedno z nejlepších školení za poslední roky. Kromě seznámení se Springem apod. mě velmi příjemně překvapila hluboká znalost probírané látky a schopnost ji srozumitelně vysvětlit v případě ad hoc dotazů.

Jaroslav

Přestože jsem Cčkař, tak jsem se na školení JUnit dozvěděl nové věci. Zejména co se týče metodiky jednotkového testování a některých odborných termínů.

Retia
Jaromír


Novinky

16.4.2022: Docker Desktop & High CPU usage

5.4.2022: Spring4Shell 0-day vulnerability

30.3.2022: Online důchodová kalkulačka
Do důchodu daleko, ale je dobré vědět co nás bude čekat a mít v dokumentech pořádek.